Kaip pamatyti meną?

Nuotraukos autorius – Igor Miske

Sandra Klimovič

,,Matymas yra pirmiau už žodžius. Dar nemokėdamas kalbėti vaikas žiūri ir atpažįsta’’.[1] Žmogus pirmiau pamato, o po to bando žodžiais ar raštu išreikšti, ką pamatė. Didžiąją dalį informacijos gauname per žiūrėjimą, todėl jis toks svarbus. Vizualieji menai – kaip tapyba, skulptūra ar kinas – yra paremti matymu ir poveikiu per žmogaus regą. O kaip pamatyti? Treniruotis. Atrodo, toks šiek tiek absurdiškas klausimas, bet, kaip ir viskas gyvenime gali būti lavinama, taip ir matymas bei suvokimas.

Kad suprastume – reikia įsižiūrėti: skirkite tam laiko

Vidutiniškai žmogus, žiūrėdamas į meno kūrinį muziejuje ar galerijoje[2], praleidžia 17 sekundžių.

Tiek laiko užtenka identifikuoti vaizdą, bet nebūtinai jį suprasti. Taikomosios regos tyrimų centras (ang. „Applied Vision Research Centre”) yra atlikęs tyrimą su 5000 respondentų, kurio išvados parodė, kad žmonės nemato paveikslų vienu žvilgsniu. Atvirkščiai, į paveikslus žiūrime taip pat, kaip ir į pasaulį: fragmentiškai, rinkdami informaciją iš kelių mažų, tikslių matymo taškų, kad mintyse surinktume pilną vaizdą. Todėl kuo ilgiau praleidžiame žiūrėdami į vieną paveikslą, tuo daugiau vaizdinių detalių galime surinkti ir taip pamažu atsiskleidžia meno kūrinio pilnas vaizdas.[3] Sulėtinkite žingsnį, neskubėkite. Prieikite prie kūrinio arčiau, apžiūrėkite visas detales, gal net prisėskite ir įsižiūrėkite iš toliau. Tokiu būdu pamatysite, kas nėra pastebima iškart.

Ką Jūs matote?

Pabandykite identifikuoti pagrindinę informaciją apie kūrinį. Kokias formas matote?

Ką paveikslas vaizduoja? Pasistenkite atskirti, kokiais dažais paveikslas tapytas – akriliniais ar aliejiniais? Gal žinote, koks tai kūrėjas ar kokiam žanrui priklauso kūrinys, gal net galite nusakyti tapymo periodą? Nepamirškite atsižvelgti į kūrinio dydį, rėminimą, apšvietimą, kad susidarytumėte pilną vaizdą.

Ką Jūs jaučiate?

Apibūdinkite savo pirminę reakciją į tai, ką matote. Kaip Jūs jaučiatės žiūrėdamas į kūrinį – liūdnai, linksmai, piktai? Ar kūrinys Jums patinka arba ne? Menas yra komunikacija tarp kūrinio ir žiūrovo, ir tam reikia laiko. Pabūkite su savo pirminiu jausmu, pradine reakcija ir duokite laiko jai įsitvirtinti arba pasikeisti, nes kai kurie kūriniai atsiskleidžia tik po apmąstymo.

Identifikuokite prasmę

Kūriniai ir kūrėjai visada kalbasi su žiūrovu. Pirmiausiai identifikuokite, ar kūrinys yra alegorija, ar turi istoriją, yra realistiškas ar abstraktus ir laisvas nuo bet kokių asociacijų. Istorija gali būti labai aiški ir akivaizdi, alegorija pareikalaus šiek tiek interpretacijos, o abstrakcija bus skirta iššaukti emocijas ar prisiminimus. Originali kūrėjo žinutė gali skirtis nuo Jūsų interpretacijos ir tai padaro kūrinį daugiasluoksniu. Nustebsite, kiek Jūsų žinių iškyla žiūrint į meno kūrinį. Nesvarbu, ar tai būtų informacija apie garsų mitologinį personažą, ar prisiminimas, kaip atrodo Viduržemio jūra, ar net Jūsų paties patirtis kuriant meną – Jūs jau turite pagrindą analizei ir prasmės identifikavimui arba savo nuomonės susidarymui.

Pasidomėkite

Kad galėtumėte pajausti meno kūrinį Jums tikrai nereikia specializuotų žinių, tačiau kontekstas gali nušviesti kūrinį naujomis šviesomis arba neįdomų darbą paversti intriguojančiu, todėl verta šiek tiek laiko skirti analizei. Perskaitykite kūrinio aprašymą, peržiūrėkite parodos katalogą, pakalbėkite su gidu ar tiesiog panaršykite internete. Papildoma informacija tikrai praturtins Jūsų patirtį.[4]

Šie žingsniai neturi rekomenduotino eiliškumo. Jūs galite pirmiausiai pasidomėti meno kūriniu ir tik tuomet eiti jį pamatyti arba atvirkščiai, galbūt nueisite į parodą be jokių žinių ir tik susidarę savo pirminį įspūdį pasidomėsite kūriniais. O kartais  gal ir teliksite su jausminiu patyrimu be analizių. Nėra teisingo ar neteisingo būdo, kaip matyti meną, bet laiko skyrimas ir tam tikros gairės gali Jums padėti praturtinti savo vizualiojo meno matymo patirtis.


[1] Berger, John. Kaip menas moko matyti, 1972.

[2] Toledo Museum of Art. Prieiga per internetą https://www.toledomuseum.org/education/visual-literacy/art-seeing-art

[3] The Arts Society (2020 liepos 8). Prieiga per internetą https://theartssociety.org/arts-news-features/how-look-painting

[4] Shapiro, Morris (2018 sausio 29). Prieiga per internetą https://www.parkwestgallery.com/8-tips-for-how-to-view-art-like-an-expert/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *